Zpříjemněte si víkend grilováním!
Něco málo o původu grilování
O rozkvět grilování se údajně zasluhují dvě kultury. Podle první teorie jsou to Francouzi z jejichž slov barbe-a-queno (pečení od fousů až po ocas) prý vzniklo dnešní barbecue. Jiná teorie zase tvrdí, že původ tohoto slova pochází od dřívějších obyvatel Ameriky, kteří si připravovali maso na dřevěných roštech zvaných barbacoa. K čemu se přikloníte je v podstatě jedno. Hlavní je, abyste si grilování pořádně užili.
Co všechno se dá grilovat?
Grilovat se dá v podstatě cokoliv. Největší pochoutkou jsou zajisté grilované maso. Grilovat můžete svíčkovou, vepřovou panenku, krkovici, veprový bok nebo ryby. Z uzenin se nejčastěji grilují klobásy, špekáčky a párky. Vegetariáni a nejen oni jistě uvítají třeba grilovaná rajčata, houby, brambory, lilek, cuketu nebo kukuřici. Na gril si můžete dát rozpéct i různé druhy sýrů. Velmi oblíbeným bývá grilovaný hermelín se směsí koření. Z ovoce můžete vyzkoušet ogrilovat například ananas, banány nebo jablka a použít je buď jako sladkou přílohu k masu či jako dezert na závěr vašeho grilování. Receptů na grilování existuje celá řada. Inspirujte se třeba těmito grilovacími recepty, zajisté si pochutnáte.
Zdroj: www.almanac.com | Grilování zeleniny
Pokud se chystáte grilovat maso, měli byste ho nechat v marinádě minimálně dvě až tři hodiny. Na marinování vždy použijte sklo, plast nerez nebo porcelán. V hliníkové nebo železné nádobě by maso dostalo „kovovou“ příchuť, protože marináda má vysoké Ph. Před grilováním potřete rošt tukem. Maso v průběhu grilování potírejte zbylou marinádou, dosáhnete tak lahodnější, šťavnatější chuti. Obracejte maso vždy jen kleštěmi nebo speciální grilovací lopatkou. Propíchnutí vidličkou by způsobilo, že by maso ztratilo šťávu. Jestliže máte moc měkké křehké maso či zeleninu a není možné položit je na rošt či napíchnout na rožeň, vezměte si alobal potřený tukem, do kterého potraviny zabalíte a umístíte je těsně nad zdroj tepla.
Jaký gril vybrat?
Gril si vybírejte především podle toho, jak často ho budete využívat – zda celoročně nebo jen sezóně. Pokud ho chcete využívat sezóně, musíte počítat s tím, že si musíte ve svém domě nebo bytě najít i místo, kde bude uskladněn mimo sezónu. Ideální pro tyto případy je jednoduchý lehký gril, který se snadno přenáší a dobře uskladňuje. Pokud však budete grilovat častěji, než párkrát do roka, kupte si nějaký robustnější gril. Další kritéria, podle kterých byste se měli při výběru grilu rozhodovat, je i pro kolik lidí budete grilovat a zda budete gril využívat v exteriéru nebo interiéru. Grilování není spojeno jen s posezením na velké zahradě. Někteří lidé grilují třeba na balkónech v panelových domech, jiní přímo ve své kuchyni. Grilování má mnoho podob, je však zapotřebí vědět, jaký gril se pro které příložitosti nejvíce hodí.
Elektrický, plynový nebo lávový gril?
Elektrický gril
Elektrický gril je nenáročný na údržbu a jednoduchý na obsluhu. Můžete s s ním bez obav grilovat i v interiéru. Je přenosný, můžete na něm snadno nastavit požadovanou teplotu. Nepotřebujete k němu žádné palivo. Jídlo se vám zde prakticky nemůže připálit, jen v případě, že byste ho nehlídali. Jedinou nevýhodou je, že je časově náročnější na přípravu silnějších plátků masa.
Plynový gril
Plynový gril je během malé chvíle připraven na provozní teplotu. Můžete u něj velmi jednoduše regulovat plamen. U plynového grilu si nemusíte dělat starosti s jídlem. Pokrmy připravené na plynovém grilu jsou velmi chutné a velmi rychle připravené. Jediné, co je zapotřebí navíc ke grilu koupit, je plynová bomba, která není součástí základní výbavy grilu. Většinou však jedna lahev plynu vystačí na celou jednu grilovací sezónu.
Lávový gril
Pokrmy se u lávových grilů připravují na lávových kamenech. Lávové kameny odvádějí tuk do speciální nádobky a dají se použít na grilování opakovaně. Díky lávovým kamenům nepřijde grilovaná potravina do kontaktu s ohněm. Pokrm je díky této úpravě velmi chutný.
Zdroj: www.grily-grily.cz | Lávový gril Campingaz
Gril na dřevo a dřevěné uhlí
Je vhodný zvláště pro uživatele, kteří mají v pokrmu rádi typickou vůni grilu. S grily na dřevo nebo dřevěné uhlí se velmi snadno a dobře manipuluje. Většinou se jedná o lehčí a menší typy grilů, které můžete kdykoliv přemístit na potřebné místo. Dřevěné uhlí můžete zakoupit ve dvou formách, jako kusové uhlí – rychle se vznítí, ale zato rychleji shoří nebo ve formě briket, které se sice hůře podpalují, ale zato hoří velmi dlouho a nejde z nich skoro žádný zápach.
Vodní gril
Jedná se o vcelku nový druh grilů. U vodního grilu máte zaručeny nízké náklady na provoz, protože spotřebuje minimum paliva. Mezi roštem a ohništěm se nachází lavor, do kterého průběžně přidáváte vodu, díky němu tuk neodkapává přímo do plamenů a nedochází tak k jeho spalování a tvorbě karcinogenních látek. Proto na něm můžete dělat zdravotně nezávadné pokrmy. Potraviny se rovnoměrně ohřívají párou, která sníží teplotu plamene na optimální. Jako palivo se používá dřevo. Vodní gril je oblíben i pro svou nenáročnou údržbu, velmi snadno se totiž čistí.
Grilovací pánev
A pro vás, kteří nemáte žádnou zahrádku, chatu, chalupu ani balkón, kam byste mohli umístit nějaký maličký gril, tu máme speciální grilovací pánev. Skvěle se hodí pro každodenní užití. Ani ji nemusíte potírat tukem, což ocení především milovníci zdravé stravy.
Chcete vědět o jednotlivých typech grilů více? Navšivte webové stránky věnované grilování a prodeji grilů.
A teď už nám nezbývá nic jiného, než vám popřát dobrou chuť!