NAVIGACE
Živé rostliny jako dekorace interiéru Inspirace Inspirace bydlení 

Živé rostliny jako dekorace interiéru

Pohled na čerstvou zeleň zlepšuje náladu a dodává pocit uvolnění. Samotná přítomnost rostliny má blahodárný vliv na zdraví člověka. Neplní totiž jen svou estetickou funkci. Jsou to i dobré čističky vzduchu, které jsou také schopny udržet jeho optimální vlhkost.

Jaké rostliny zvolit?

Potřeby určitých rostlin mohou trochu omezit náš výběr. Některé jsou náročné na světlo, jiným zase vyhovují spíše tmavší kouty. Důležité je myslet i na dostatek prostoru. Musíme počítat s tím, že i některé malinkaté rostlinky, které si přineseme domů, se mohou začít dosti rozrůstat. Proto se před nákupem vždy poraďte s prodejcem o potřebách dané rostliny.  V případě počtu rostlin platí pravidlo, že by měl být vždy lichý, co se týče jejich umístění v místnosti. Sudý počet je vhodný například před vchod.  Do velkých místnosti se hodí rostliny připomínající strom a k nim pár menších.  Maximální počet by měl být devět. Příliš mnoho rostlin by nemělo být v ložnici. V noci totiž dýchají kyslík a vydechují oxid uhličitý stejně jako my.

Zelené stěny

Zelené stěny již nejsou jen dominantou zámeckých zahrad. Pomalu se začínají přesouvat i do velkých měst na různé druhy staveb – od malýchrodinných domků po velké administrativní budovy. Nyní je možné mít takovou stěnu i přímo doma a využívat jejích výjimečných funkcí. Jak bylo již zmíněno výše v případě rostlin v květináčích- zeleň dokáže v interiéru čistit vzduch a optimalizovat jeho vlhkost. Zelená stěna kromě těchto funkcí zajistí ještě dvě další, také velmi podstatné. Funguje totiž také jako hluková a tepelná izolace. V zimě snížíte náklady za vytápění a v létě zase za klimatizaci.

zive-rostliny-jako-dekorace-interieru-I

Zdroj: http://blog.shafik.com | Zelená stěna v obývacím pokoji

Správná péče

Každá pokojová rostlina ke svému životu potřebuje mít dostatek světla, zeminy, vody a vzduchu.

Teplota –  V místnosti je potřeba udržovat stálou teplotu –pokojové rostliny jsou citlivé na změny. Proto v létě hodně větrejte, aby se nepřehřívaly a v zimě otevírejte okna jen na chvilku. Přílišné změny teplot by mohly vést k uhynutí rostliny. Stejně tak není dobré, je-li rostlina umístěna hned nad radiátorem. Nedostává se jí tolik vzdušné vlhkosti a může uschnout.

Světlo –  Nezapomínejte na to, že intenzita světla se mění podle vzdálenosti od okna. Také záleží na tom, zda máte rostlinu za záclonou nebo je vystavená přímo za sklem. Rostliny z exotických krajů vyžadují světla mnohem více, než jiné. Některým je lépe v polostínu. Úplný stín však nedělá dobře žádné z rostlin.

Voda – Vliv na prospívání rostliny má pochopitelně i správné zalévání. Stejně jak o je tomu u světla, i v případě zalévání, má každá rostlina různé potřeby. Některé jsou žíznivější a potřebují zalévat alespoň dvakrát denně, některým stačí dát vodu jen jednou. Voda na zálivku by měla být odstátá s 22⁰C.  Zalévat by se mělo pravidelně. Necháte-li rostlinu dlouho bez vody a pak se snažíte tyto „suché dny“ dohnat, moc tím své rostlině nepomůžete. Spíše naopak. Přemokřenou nebo přesušenou zeminu poznáte podle „zkoušky prstem“. Pokus jev zemině příliš vody, nechte jí čas, aby mohla trochu vyschnout. Rostlinu s přesušenou zeminou na chvilku ponořte do lázně.

Zemina – Každá také vyžaduje jiné množství hnojiva. I přílišné hnojení může vést k poškození rostliny.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE