Zazimujte trávník včas
S blížící se zimou přestávají trávníky růst a připravují se na období spánku. Máte tak možnost sekat trávník v delších časových intervalech, klidně i jen jednou za týden. Jakmile se začnou teploty přibližovat bodu mrazu, není již potřeba trávník sekat vůbec.
Na podzim a najaře půdu provzdušněte
Co je ale potřeba rozhodně udělat, je jeho provzdušnění. Po dlouhém růstovém období, během něhož došlo různými vlivy k sedání horní vrstvy půdy,je potřeba trávník pomocí vertikutátoru dobře prořezat. Tím zajistíte trávníku možnost správného dýchání. Jednoduchý způsob, jak zjistit, že trávník provzdušnění potřebuje, jsou krátké a tlusté travní kořínky. Jakmile tráva nemá kam dál růst, tak zvětšuje objem kořenů, aby si zajistila dostatečnou plochu pro příjem živin. Když trávník provzdušníte, pak nejen podpoříte jeho dýchání, ale uděláte také prostor pro růst kořínků a navíc oddělíte travní výběžky (jako u jahod) a tím podpoříte tvorbu nových výhonků.
Jaký vertikutátor vybrat
Výběr vertikutátoru je jednoduchý – řídí se hlavně velikostí zatravněné plochy. Na menší zahrady s malou plochou trávníku, nebo stačí bohatě ruční fréza – tedy několik vertikálně umístěných nožů na ose mezi kolečkami (viz obrázek). Ta má výhodu i v tom že nejen provzdušňuje, ale zároveň i odstraňuje odumřelé části trávníku, nepořádek a listí. Nicméně při jejím použití se jistě zapotíte.
zdroj: http://www.garden-gear.co.uk
Na větší souvislé plochy se používá travní elektrická fréza. Pokud ale máte trávník větší, tedy zhruba od 200m2 zatravěné plochy, pak už se vám vyplatí pořídit si motorový vertikutátor. Vzhledem k malé četnosti použití takového přístroje se ještě vyplatí dohodnout se se sousedem a jeho pořízení dohromady, případně se dají také vertikutátory vypůjčit v hobby marketech nebo v půjčovnách nářadí.
zdroj: www.hondastroje.cz
Hrabat či nehrabat listí?
Názory odborníků se v tomto bodě dělí na dva směry, někteří říkají shrabat a argumentují tím, že pod neshrabaným listím dochází vlivem většího tepla a vlhkosti při tlení k rozvoji plísní, které travníporost ničí. Na druhou stranu si s tím přírod ale umí velmi jednoduše poradit a to je názor druhého táboru zastánců bezúdržbové zahrady, kteří říkají, že listí je přirozený mulč a ušetří nejen zalévání nýbrž dodá ochranu životu pod ním, vytváří novou půdu a poskytuje živiny. Pokud často sekáte trávník a shrabáváte všechny i drobné nečistoty, tak trávník přichází o prvky, které potřebuje ke zdravému růstu. Hnojením pomůžete jak zdravému vývinu, tak i k obraně proti plevelům.
Nezapomeňte trávník pohnojit
Pokud jste zastánci přírodních hnojiv, rozprostřete před zimou po trávníku slabou vrstvu kompostu, která mu dodá přesně to, co potřebuje. Ti, kteří na ekologii prdí, hnojí většinou průmyslovými dusíkatými hnojivy ve formě granulátu nebo prášku, kterými při nesprávném dávkování mohou trávník poškodit a dokonce i „vypálit“ tak, že opětovné zatravnění nebude dlouho možné.