Zatemňovací technika v podobě žaluzií
Většina lidí po nich sáhne zcela automaticky. Má to své důvody. Za léta používání jsme si na klasické žaluzie zvykli. Po účelové stránce jsou praktické. Lamely lze otáčet dvěma směry, je možné je vysunovat do libovolné horizontální polohy nebo je zcela odtáhnout. Jsou tedy nesmírně flexibilní v regulaci prostupu světla. Na druhou stranu ale nikdy nezajistí naprosto dokonalou tmu, pokud jde o slunné letní dny. Vždy určitou úroveň slunečních paprsků propustí. Většinou nám to ale zase tak nevadí.
Jsou navíc v současné době dostupné již v množství barevných nebo dokonce designových provedení, včetně imitace dřeva, takže se stávají také plnohodnotným estetickým doplňkem. Přesto ale existuje žaluzií více typů, než pouze ty horizontální. Dobře známé jsou také vertikální žaluzie, které jsou většinou lidí spojované převážně s kancelářskými prostory, díky jejich velkým svislým lamelám. Přitom si ale mohou své místo najít také v domácnostech, kde se skvěle hodí pro využití na vysokých oknech, atypicky tvarovaných oknech nebo balkonových dveřích.
Z interiéru se ale se žaluziemi můžeme přesunout také ven. Možná jste se už také na některých domech setkali s venkovními žaluziemi, které jsou vyrobeny z odolných kovů a jako takové zvládají nápor případných výkyvů počasí. Fungují na naprosto stejném principu jako vnitřní žaluzie, tedy jsou tvořeny kovovými lamelami, jimiž lze otáčet. Zvenku na domě vypadají jako atraktivní moderní doplněk, který ale poskytuje výhodu téměř dokonalého zatemnění před sluncem. Současně s nimi i v zataženém stavu ovšem jde efektivně větrat a vytvářet tak uvnitř domu příjemné klima. Hodí se ale spíš na modernější stavby a novostavby, než na starší stavby.