Vyzdobte fasádu svého rodinného domu obkladem
Obklady fasád rodinných domů splňují především svou estetickou funkci. Na výběr máte celou řadu typů obkladů, které lze použít nejen v exteriéru, ale i v interiéru vašeho bydlení.
Fasádní obklady
Pro obkládání fasád bývají speciálně vyrobeny fasádní obklady různých barev, struktur a druhů. Na obložení fasády lze použít kamenný obklad, cihlový obklad, obklad betonový nebo obklad z umělého kamene či keramiky.
Kamenné obklady
Kamenné obklady jsou velmi odolným materiálem nejen vůči povětrnostním podmínkám, ale i proti mechanickému poškození. Kamenné obklady je možno pořídit z různých druhů přírodních kamenů. Nejžádanějšími jsou obklady z břidlice, vápence, křemence nebo pískovce. Aplikace kamenného obkladu je poměrně jednoduchá. Jednotlivé kamenné obklady jsou přilepeny lepidlem z pryskyřice na pásky. Ty lze jednoduše připevnit speciálními lepidly na fasádu. Lze je použít nejen na fasády domů, ale i do interiéru. Kamenné obklady bývají velmi často voleny z důvodu nadčasovosti použitého materiálu. Domy obložené kamenem velmi dobře zapadají do přilehlých zahrad. Dřevo a kámen jsou pro svoji nadčasovost velmi oblíbenými materiály, přesto však patří tyto obklady mezi nejdražší.
Betonové obklady
Další variantou jsou betonové obklady vyráběné ze speciální směsi foukaného betonu. Betonové obklady jsou oproti přírodním kamenným obkladům mnohem levnější. Svým vzhledem se však velmi podobají originálnímu kamenu. Jsou vyráběny v různých variantách. Mezi nejoblíbenější patří obklad s nepravidelnou texturou. Bývá nakombinována hrubší textura s jemnější, což budí dojem, že se jedná o klasický přírodní kámen. Další variantou mohou být betonové obklady ve formě pravidelných cihliček, avšak různých barev. Takovéto cihličky budí dojem broušeného kamene. Betonové obklady jsou oblíbené nejn kvůli nižší ceně, ale především kvůli své široké využitelnosti.
Obklad z umělého kamene
Další variantou, jak obložit zdi v interiéru nebo fasády exteriérů je obklad z umělého kamene. Jestli se obáváte, že tato dekorace nebude příliš efektní díky tomu, že je jedná plast, nemusíte se bát. Obklad z umělého kamene totiž nemá s umělou hmotou nic společného. Vyrábí se také z betonu. Beton se odlévá do forem, následní barví a ručně dobarvuje. Jedná se poměrně lehký a levný materiál. V nabídce můžete najít celou řadu typů umělých kamenů, např. štípaný kamen, pravidelné kamenné tvary, atd. Umělý kámen je velmi nenáročný na údržbu.
Cihlové obklady
Cihlové obklady patří mezi nejprodávanější typ fasádního obkladu. Cihlové obklady svým vzhledem připomínají, jak už název napovídá, klasickou cihlu. Vyrábí se v nepřeberném množství různých barevných kombinací, od bílé, červené, klasické cihlové, hnědé, šedé, až po černou. Cenově jsou také přijatelnější než kamenné obklady. Po aplikaci na fasádu doporučujeme cihlový obklad naimpregnovat. Docílíte tak nejen barevné stálosti, ale i delší živostnosti. Záruka na cihlové obklady je 10-20 let.
Keramické obklady
Velmi oblíbeným způsobem, jak obložit fasádu rodinných domů nebo například interiér v koupelně, v kuchyni nebo na toaletě jsou keramické obklady. Dejte však pozor, aby obklady a lepidlo, které budete aplikovat na fasádu, byly mrazuvzdorné.
Dřevěné obkladové panely
Tyto fasádní obkladové panely jsou vyráběny z vysoce kvalitního betonu. Přestože, se však jedná o beton, výrobce dokáže tento obkladový panel vyrobit tak, aby připomínal přírodní dřevo. Betonové panely mají jemné žilkování připomínající strukturu dřeva a jsou nalakované, což působí velmi věrohodně. Díky jeho vlastnostem nemusíte mít strach ze změny barvy, či z praskání a kroucení materiálu, jako je tomu u přírodního dřeva. Navíc tyto obkladové panely nemusíte nikterak udržovat, ošetřovat ani impregnovat. Trvanlivost takovýchto obkladů je minimálně dvacet let. Tyto obklady lze stejně jako výše uvedené použít i v interiérech na dekoraci zdí.
Všechny výše uvedené typy fasádních obkladů se velmi jednoduše připevňují na fasády rodinných domů. Je k tomu zapotřebí kvalitních mrazuvzdorných lepidel.