NAVIGACE
Vybíráme střešní krytinu Hrubá stavba Stavba domu 

Vybíráme střešní krytinu

Co však udělat pro to, abychom měli nad hlavou takovou střechu, která vydrží po několik generací a nebudou s ní žádné problémy? Pečlivě si svůj projekt navrhněte a předejte ho do rukou odborníků.

Střechu by vám měl navrhnout odborník

Střechu si raději nechte navrhnout takovým odborníkem, pro kterého jsou návrhy střech jeho každodenním chlebem. U takového člověka máte jistotu, že se v dané problematice vyzná. V dnešní době máte dokonce i možnost zaslat firmě plány domu s podrobnostmi jakou byste si svou střechu přáli mít. Podle toho vám bude navržena přesně taková, která vašemu domu bude sedět. Vy se tak nemusíte o nic starat.

Je nutné, aby vaše střecha měla certifikát, který opravňuje její použití v České republice. Dále musí podle zákona splňovat normu ČSN 73901. Celý projekt musí vyhovovat podmínkám místa, kde bude realizován (sněžení, výkyvy teplot, apod.).

Materiály střešních krytin

Pálené tašky – jsou tradičním, ale stále moderním materiálem. Ty se dělí na režné (klasické  s cihlovou barvou – bez povrchové úpravy) a na tašky s povrchovou úpravou, Ty mohou být buď glazované nebo engobované. Upravovaný povrch zajišťuje delší životnost a také stálobarevnost. Hladký povrch také nechytá mech, který je na střechách často k vidění. Tašky mají vysoký tepelný odpor a dobré akumulační schopnosti.

vybirame-stresni-krytinu-I

Zdroj: www.monier.in | Pálené střešní tašky

Betonové tašky – Svými vlastnostmi se podobají taškám cihlovým. Hodí se pro většinu druhů střech. Díky vysoké odolnosti vůči povětrnostním podmínkám (výkyvy teplot…) vám zajistí  dlouhou životnost. Beton nemusí mít jen svou nepřívětivou šedou barvu. Tašky se vyrábejí v různých barvách (například v hnědé, modré nebo i vínové).

Plechová krytina – Vyrábí se v matném nebo lesklém provedení. Laky těmto krytinám zvyšují jejich životnost. Na některé se ještě přidává vrstva polyesteru nebo polyuretanu. Čím je vrstva silnější, tím delší životnost bude krytina mít. Bude také více odolná vůči mechanickému poškození. Někdy se povrch plechu posypává břidlicí. Materiál je to poměrně lehký a používá se na obytné a průmyslové stavby. Pozor na to, jak moc budete mít střechu vlnitou. Hodně vln spotřebuje hodně materiálu. Tak se vám střecha může hodně prodražit.

Vláknocementová krytina – Jedná se o desky na bázi cementu a umělých vláken. Dříve obsahovaly azbest, který je dnes pro zjištění karcinogenních účinků, zakázán. Desky dobře odolávají povětrnostním vlivům a také mechu. Často jsou využívány na budovách náležejících k občanské vybavenosti a také u obytných domů (není zde vysoká zátěž).

Asfaltové šindele – Jsou to asfaltové pásy s nosnou vložkou uvnitř. Ta může být například ze skelné vaty. Největšími výhodami této varianty jsou cenová dostupnost a také nízká hmostnost, díky které se s tímto materiálem dobře pracuje. Nevýhdou je o něco kratší životnost než je tomu u těžších a pevnějších materiálů. Šindele jsou často využívané pro atypické stavby. Snadno se totiž přizpůsobují jakémukoli tvaru.

Vlnité bitumenové desky – do bitumenových desek je přidáván asfalt. Dalšími přídavnými složkami mohou být buničina nebo recyklovaný papír. Jsou ze všech druhů krytin ty nejlehčí. Často se doporučují jako vhodné pro stavbu svépomocí. Výhodou je jejich nízká cena.

Na co si dát pozor

Při výběru věcí se řídíme hlavně jejich cenou, protože naše finance nebývají neomezené. Dejte si však pozor na to, abyste za každou cenu nevybírali tu nejlevnejší střechu. Často se totiž stává, že tuto investici vám dosti prodraží doprava. Někdy je tak výhodnější investovat do dražší střechy místního výrobce. Za dopravu již nezaplatíte tolik a celá investice vyjde levněji.

Někdy se stane, že výběr střechy  musíte podřídit určitým pravidlům obce. Nesmíte porušit ráz krajiny a dbát na pravidla bezpečnosti (například nepoužívat vysoce hořlavé materiály).

Při rekonstrukci používejte vždy stejné materiály, jaké vám byly schváleny při stavbě. Nové by vám nemusely projit.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE