Víme, čím topí vaši sousedé? Poradíme vám, jak ušetřit!
České domácnosti fandí ústřednímu topení
Podle statistik ČSÚ Češi nejčastěji využívají jako tepelný zdroj ústřední topení. Vyplynulo to z posledního sčítání lidu provedeného v březnu 2011. Celkem 80 % domácností preferuje pohodlné ústřední teplo, které nevyžaduje ze strany uživatelů žádnou obsluhu ani náročnou péči a v mnoha případech šetří peníze. Na druhé místo se dostala domácí kamna (9 %), která mají tu výhodu, že je můžete regulovat dle svých aktuálních potřeb a omezit tak náklady na vytápění nemovitosti. Obdobně je na tom etážové topení s vlastním kotlem v bytě (7 %).
V historických zástavbách a v horských oblastech se lidé spoléhají na vlastní zdroje tepla
K velkému překvapení patří Praha jako moderní velkoměsto k lokalitám s největším zastoupením etážového vytápění (10 %) a vytápění prostřednictvím vlastního kotle (12,5 %). Nabízí se ale jednoduché vysvětlení, Praha má totiž největší počet historických domů, kde ani jiným způsobem vytápět nelze.
Podobně jsou na tom horské oblasti Libereckého a Královehradeckého kraje, kde opět vítězí vlastní zdroje tepla. Avšak nové byty a domy na prodej sází na vytápění pomocí tepelných čerpadel, která dokážou ušetřit 50 % a více na nákladech za teplo i teplou vodu.
Nejvíce topíme plynem, nejméně elektřinou. Kolik letos zaplatíme?
Plynové vytápění patří všeobecně k nejoblíbenějším variantám – je cenově stálé a poměrně levné. Využívá jej přibližně 35 % domácností (statistika ČSÚ). Na druhou stranu elektrickému vytápění se vyhýbáme obloukem (6,5 % domácností), i když elektřina letos zlevní možná až od 10 %, stále patří k těm nejdražším zdrojům, jak vyplývá z následující tabulky.
Ceny uvedené v tabulce jsou pouze orientační, jelikož velice záleží na tepelných ztrátách dané nemovitosti. Nízkoenergetické stavby mají tepelné ztráty 5 – 10 kW, ale starší domy i 15 – 20 kW. Výpočet dále zohledňuje spotřebu 70 GJ tepla za rok, která odpovídá průměrně spotřebě české domácnosti v malém rodinném domě.