NAVIGACE
Venkovní a interiérové osvětlení Stavba domu Vnitřní úpravy 

Venkovní a interiérové osvětlení

Osvětlení lze rozdělit na osvětlení venkovní a interiérové.

Venkovní osvětlení vašeho domu, či zahrady, je již ve vaší kompetenci a záleží jen na vás, jaké si vyberete. Umožňuje vám snadný vstup do domu v temnu. Venkovní svítidla musí být bezpečně umístěná, nesmí je ovlivnit naprosto žádná vlhkost, jako je déšť, či sníh. Musí být dostatečně stabilní, aby je nezničil vítr. Nejčastěji se používají nástěnná světla, neboť nepřekážejí. Před nepřízní počasí jsou chráněna stříškami, nehrozí ani poranění a malé děti na ně nedosáhnou. Ideální je, pokud jsou doplněny čidlem reagujícím na pohyb a časovým spínačem. Při příchodu do domu se světlo samo rozsvítí a po krátkém čase samo vypne.

Interiérové osvětlení, to jsou světla na chodbách, ve sklepech, garážích a samozřejmě ve všech obytných místnostech našeho bytu, či domu.

Čím svítíme? V minulosti se využívalo světlo ohně, ať již to byly zapálené louče, různé kahany na petrolej, či líh, svíčky. I když, na navození příjemné a leckdy voňavé intimity, svíčky rádi používáme dodnes. A v okamžiku, kdy vypne elektrika, jsme rádi, že je máme. Ano, v současné době využíváme ke svícení elektrickou energii, která se přeměňuje na světlo.

  • Klasické žárovky– přeměnou elektrické energie na světlo vzniká málo energie světelné a velké množství tepelné energie. Jsou neefektivní. Spotřebují mnoho elektřiny, která je drahá. Proto se od nich postupně upouští. Jejich výhodou je příjemné teplé bílé světlo s vysokou věrností barev. Jsou levné.
  • Halogenové žárovky– pracují na podobném principu jako klasické žárovky, ale uvnitř baňky je mnohem vyšší teplota a také halogenové sloučeniny. Halogenové žárovky jsou malé, dovolují vytvářet různé světelné efekty, čímž se prostor stává plastičtější s hrou světel a stínů s možností postupného stmívání. Světlo může být koncentrováno do jednoho bodu, nebo naopak osvětlovat celou stěnu. Po celou dobu životnosti mají konstantní kvalitu světla. Jsou vhodné pro dekorační osvětlení. Proti klasickým žárovkám mají nižší spotřebu energie kolem 20-30%, ale jsou dražší.

venkovni-a-interierove-osvetleni-I

Zdroj: http://themaisonette.net | Vnitřní interiérové osvětlení

  • Zářivky– lineární trubicové zářivky jsou ideální tam, kde je kladen důraz na rovnoměrné osvětlení interiéru a dlouhou životnost bez poklesu světelného toku. Mají dlouhou životnost, jsou velmi úsporné, až 85%, ale mají pomalý náběh do plné svítivosti, velké rozměry a omezený výběr ve vzhledu svítidel.
  • Výbojky– používají se tam, kde není tolik důležité barevné rozlišení. Vysokotlaké rtuťové vydávají modrozelené, až modrobílé světlo. Sodíkové- nízkotlaké, nebo vysokotlaké, vydávají světlo žlutooranžové. Výbojky halogenidové. Mají vysokou svítivost, až 90%. Přesto se hodí spíše k osvětlení sportovišť, nákupních center, veřejných prostor, skladovacích ploch, nebo jako světla automobilů.
  • Kompaktní úsporné žárovky-potřebují čas, aby naběhly na plný světelný výkon. Časté zapínání a vypínání podstatně snižuje jejich životnost. Ta bývá kolem 8-10 let. Uspoří 80% elektrické energie oproti klasickým žárovkám. Do místností, kde pobýváme krátce, se nehodí. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale vzhledem k úspoře elektrické energie se vyplatí.
  • LED žárovky– jsou poslední novinkou ve svícení. Spojují všechny kladné vlastnosti předchozích zdrojů. Mají teplé bílé světlo s věrností barev jako klasické žárovky, jsou stejně úsporné jako úsporné žárovky a navíc náběh na plný světelný výkon je u nich okamžitý. Počet spínání nemá vliv na jejich životnost, takže je můžeme využít i tam, kde svítíme velmi krátce. Vydrží až 25 let. Jediná nevýhoda je v pořizovací ceně. Ta je zatím nejvyšší, ale lze předpokládat, že s postupným rozšířením půjde dolů.

Výběr svítidla závisí na prostoru, kam je určen. Zatímco, v kuchyni potřebujeme kvalitně osvětlenou pracovní plochu a jídelní kout, v obývacím pokoji využijeme spíše osvětlení dekorativní.

Tvar osvětlení si vybíráme tak, aby typově zapadl do našeho interiéru. Moderní tvar svítidel se bude krásně vyjímat v moderním interiéru a naopak interiér v historickém stylu bude vyžadovat  jiný tvar a typ svítidel.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE