Světlovody k prosvětení temných koutů
Mezi častá temná zákoutí patří toalety, koupelny, či chodby, kde mnohdy nebývají žádná okna. Bylo by zajisté zbytečné svítit v těchto místnostech po celý den umělým světlem a utrácet tak zbytečně peníze za elektrickou energii. Světlovody vám pomohou tento problém vyřešit.
Jak světlovody fungují?
Jejich funkce je prakticky jednoduchá. Světlo ze střechy domu prochází speciální kopulí, kde má světlovod odrazivou vrstvu. To se dostane do difuzéru, který je umístěn na stropě místnosti, kterou je třeba prosvětlit.
Jednotlivé části světlovodu
Stejně jako je tomu u jiných vybavení domu i světlovody jsou vyráběny z různých druhů materiálu a v mnoha různých provedeních.
Střešní okna – Světlovody v podobě střešních oken jsou o něco méně praktické než kopule. Vyžadují větší údržbu, protože na nich více ulpívají nečistoty, ke kterým se v zimě přidává sníh. Hodí se spíše k prosvětlení menších prostor, které nevyžadují tolik světla. Střešní okna totiž nemají tak vysokou světelnou propustnost. Rovná plocha okna zaviní ztrátu 30% světla ještě na střeše.
Kopule – mohou být buď plastové nebo skleněné. Mají větší propustnost svělta a lépe se udržují.
Tubusy – obsahují speciální odrazovou vrstvu, která posílá světlo do difuzéru. Tubusy mohou být měkké, pokryté fólií s hliníkovou vrstvou. Takové se však řadí mezi méně kvalitní. Na trhu můžete sehnat i pevné tubusy vyrobené z hliníku. Při výrobě těchto tubusů je použito také stříbro, aby se dosáhlo co nejvyšší kvality. Jsou velice účinné, s téměř 100% odrazivostí.
Difuzéry – poslední část světlovodu, která rozptyluje světlo v místnosti. Stejně jako u kopulí, i difuzéry mohou být ze skla nebo z plastu. Jejich vlastnosti jsou velmi podobné. Plastový difuzér vám může nabídnout nízkou cenu, ale za to nižší životnost a odolnost. Skleněný vám vydrží mnohem déle, bez nějaké výrazné péče, ale musíte si za něj trochu připlatit.
Materiál
Polykarbonát – je nejčastěji používaným plastem pro výrobu kopulí. Jedná se o poměrně pružný plast a jeho výhodou je i nízká cena. Narozdíl však od skla má o něco nižší životnost. Je náchylnější k mechanickému poškození a časem i bledne nebo žloutne, kvůli působení UV záření. Tím může propustnost světla klesnout až o 50%.
Plexiglass – je to o něco kvalitnější druh plastu pro světlovody, než je polykarbonát. Podobá se sklu a je více odolný vůči UV záření a mechanickému poškození. Má také dlouhou životnost.
Sodnodraselné a křišťálové sklo – Tyto materiály mají velmi tvrdý povrch, na kterém neulpívají žádné nečistoty. Každý déšť skleněnou kopuli dokonale omyje, takže není třeba ji nijak čistit (pokud tedy nenastane nějaké dlouhé a prašné období sucha). Sklo je také odolné poškrábání, UV záření a různým klimatickým změnám. Nevýhodou je však vyšší cena.
Zdroj: http://skylightsforhomes.com.au | Světlovody – střešní kopule
Životnost
Světlovod z kvalitních materiálů a s kvalitně provedenou montáží vám může vydržet až několik desítek let.
Další využití
Kromě rodinných domů jsou světlovody využívány také ve výrobních halách nebo kancelářských budovách.
O světlovodech se raďte vždy jen s odborníkem, který se specializuje jen na ně a věnuje se jim každodenně. Specialisté na střechy a stavbu domu jako takovou by v případě světlovodů nemuseli odvést dobrou práci.