Nejčastěji používané technologie stavby domů
Co ovlivňuje výběr technologie
Výběr ovlivňuje především lokalita, ve které bude rodinný dům stát. Například by nebylo vhodné použít jako stavební materiál pórobeton v oblasti s vysokou vlhkostí. Stejně tak, pokud není nikde poblíž těžiště dřeva, není stavba dřevěného domu na místě. Nejde o jen o to, aby životnost daného materiálu byla co nejdelší, ale i o ušetření finančních prostředků. Dovážení materiálu z dalekých lokalit by se výrazně prodražilo.
Nejčastější způsoby výstavby rodinných domů
Stále oblíbené je stavět domy s cihlovým zdivem. Nejčastěji používané jsou pálené keramické cihly. Hned po cihlách následují pórobetonové tvárnice a pak dřevostavby.
Stavění z cihel
Jak rostou nároky na ekonomičnost rodinných domů, nejen kvůli nízkým nákladům při výstavbě, ale i kvůli nízkým nákladům při provozu, mění se samotné cihlové zdivo. To v průběhu let prošlo neuvěřitelným vývojem. Cihly jsou více porézní, aby se snížila jejich hmotnost. Jsou také speciálně zabroušené, aby do sebe lépe zapadaly a snížila se tak spotřeba spojovacího materiálu. Dokonce v sobě mají i tepelnou izolaci. Nevýhodou je však pracnost – výstavba cihlového domu trvá déle.
Zdroj: Stavba-domu.cz | Rodinný dům Lucie
Pórobetonové tvárnice
Jejich velkou výhodou je nízká hmotnost a snadná opracovatelnost. Stejně jako u moderních keramických cihel, i u pórobetonu, není vyžadováno velké množství spojovacího materiálu. Na rozdíl od cihlového zdiva, vám pórobetonové tvárnice poskytnou kvalitnější tepelnou izolaci. Horší je to však se zvukem. Stavbu z pórobetonu by měli provádět pouze kvalifikovaní odborníci. Je zde totiž velké riziko prasklin, zejména v místech spojů.
Dřevostavby
Stavba dřevěného domu spojuje tři nejlepší a hlavně nejžádanější výhody. První je jistě nízká cena použitého materiálu – pokud ho ovšem není nutné dovážet z dalekých těžišť. Další výhodou jsou i nízké provozní náklady domu. Dřevostavba, se díky své vynikající tepelné izolaci patří mezi domy s nízkou energetickou spotřebou. Pokud se jedná o dřevostavbu montovanou, je výhodou rychlost její výstavby. Na místo stačí akorát dopravit prefabrikované díly, které se akorát sestaví dohromady.
Rámový systém výstavby
Rámový systém je sestava kostry ze dřevěných tyčí, zakrytá pláštěm z dřevěných desek. Kostra slouží jako norná konstrukce a plášť jako stabilizátor. Vzhledem k tomu, že jsou jednotlivé díly prefabrikované, jako je tomu u montovaných staveb, je výstavba takovéhoto domu rychlá. Výhodou je i možnost stavby v zimě.
Skeletový systém výstavby
Hlavní nosnou konstrukcí je skelet, zdivo slouží pouze jako výplň a izolace. Skelet může být buď ze dřeva, nebo z galvanizované oceli. Ta má oproti masivní dřevěné konstrukci nižší hmotnost. I v tomto případě je možné stavět i v zimě. Stavba se stává obyvatelnou ihned po dokončení.