Jak se starat o zahradu v září?
Říkáte si, že již nemáte po létě o co pečovat? Mýlíte se. Na zahradě je zapotřebí do zimy udělat ještě spoustu práce.
Skliďte a zpracujte úrodu ovoce
V první řadě je zapotřebí sklidit úrodu. Pokud máte na zahradě ovocné stromky, blíží se období, kdy budete muset nějakým způsobem vaši úrodu hrušek, jablek nebo švestek zužitkovat. Stejně tak začíná období vhodné pro sklízení plodů vinné révy, ostružin nebo borůvek. Ovoce můžete zavařit do sklenic jako kompoty, můžete ho použít také na pečení voňavých ovocných koláčů nebo na výrobu kvalitní domácí pálenky či moštu pro děti. Těm z vás, kteří neholdují okamžité spotřebě ovoce, pak nezbývá nic jiného, než ovoce uložit do bedýnek a umístit do chladných temných místností nebo sklepů. Pozor však na jednu zásadní věc a tou je, abyste ovoce před uskladněním pečlivě prohlíželi a vyřadili takové kusy, které jsou namáčknuté nebo nahnilé. Pokud byste tak neudělali, mohli byste velmi rychle o veškerou svoji úrodu přijít.
Trávník posekejte a provzdušněte
Kromě vašich ovocných stromů je nutno věnovat pozornost také vašemu trávníku. Přestože již neroste tak rychle, jako tomu bylo v létě, potřebuje i nyní vaši péči. Trávník by bylo nejvhodnější posekat a pokud máte tu možnost, tak i provzdušit vertikutátorem. Trávník však na podzim nehnojte, jen mírně zalijte.
Září je čas určený sázení a přesazování
S blížícím se podzimem také nastává čas na přesazování trvalek a vysazování cibulovin. Pokud milujete kvetoucí záhony, je ideální období pro jejich nákup a následné sázení. Cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, hyacinty, sněženky nebo bledule můžete v září po mrazíkách okamžitě vsadit do země. Stejně tak můžete do záhonů začít vsazovat kvetoucí trvalky. Září je také ideálním obdobím pro vysazování jehličnanů a stálezelených dřevin. Nezapomeňte je vydatně zalít, aby načerpaly zásoby vody na zimu a do jara vám v zemi pěkně zakořenily.
A když už jste se pustili do těch záhonů, ještě chvíli u nich zůstaňte. Zbavte celou zahradu veškerého plevele. Tím, že ho vytrháte už nyní, zabráníte jeho vysemenění a ušetříte si tak spoustu času s pletím na jaře.
Zazimujte truhlíky s květinami
S přicházejícím podzimem se začínají zahrádkáři obávat i přízemních mrazíků. Pokud budou tedy hlásit, že se první mrazíky blíží, nezapomeňte na své rostlinky na zahradě a pro jistotu je přikryjte chvojím nebo netkanou textilií. Pokud máte v oknech truhlíky s muškáty nebo někde na zahradě závěsné truhlíky s fuchsiemi, bude září ideálním časem na jejich zazimování a přenesení do teplejšího prostředí. Muškáty nezapomeňte ostříhat, aby vás pak na jaře a v létě odměnily svou bohatostí.
Zdroj: faithlovejoyhope.wordpress.com | Zazimování truhlíků s muškáty
Připravte se na zimu a zajistěte si již nyní přísun vitamínů
Myslíte si, že už je na vysazování zeleniny pozdě? Není. Špenát, cibulku nebo česnek můžete vysít nebo vysadit ještě v září. Pokud vysejete špenát dostatečně hluboko do země, můžete se za měsíc těšit na další úrodu. O cibulku a česnek se bát nemusíte, ty něco vydrží. Co se bylinek týká, je vhodné sklidit, zamrazit, usušit nebo naložit do oleje to, co se vám přes léto urodilo. Pokud bylinky milujete a používáte je často při vaření, odkopněte si sazeničku od každé z nich a zasaďte si je do truhlíčku nebo květníčků. Budete tak mít přísun vitamínů po celou zimu.