Jak na správné větrání
Každý nízkoenergetický dům je vybaven takzvanou „řízenou výměnou vzduchu“. Ta zajišťuje, aby byl v domě vždy přítomen čerstvý okysličený vzduch – ten je navíc odfiltrován od prachu a ostatních škodlivin z venku. Proto je prostředí nízkoenergetických domů vhodné zejména pro osoby s dýchacími potížemi nebo alergiky a samozřejmě také pro rodiny s dětmi.
Vlivy
Odkysličený vzduch plný škodlivin nebo nadměrná vlhkost rozhodně není tím pravým pro lidské zdraví. Co ovlivňuje kvalitu vzduchu v domácnosti je, především, počet osob, které zde bydlí. Záleží také na jejich aktivitě. Dalším vlivem jsou také stavební materiály domu, jak jsou místnosti udržované, jaké je jejich vybavení i to, jak je umístěné, četnost větrání a podobně.
Větrání jednotlivých místností
O četnosti a době větrání rozhoduje druh místnosti a roční období. Nejvíce „vytíženými“ místnostmi jsou kuchyně v době vaření a koupelna při sprchování nebo koupeli. Hromadí se zde příliš vlhkosti, která může zapříčinit vznik plísní. Tyto místnosti je tedy třeba větrat častěji než ostatní. Dále je dobré hned po probuzení vyvětrat ložnici a dětský pokoj, aby se dovnitř dostal čerstvý okysličený vzduch.
zdroj: www.zivotvpodkrovi.cz
Četnost a doba
Nejlepší je větrat krátce, ale intenzivně. Větrání s vyklopeným oknem po celý den, nemá ten správný efekt, jako intenzivní krátké větrání s oknem otevřeným dokořán.
Větrání podle ročního období
Doporučená doba a četnost větrání v zimě je dvakrát až třikrát denně po dobu pěti až deseti minut. Na jaře a na podzim interval prodlužte na patnáct až třicet minut. Efektivní větrání v letním období je takové, pokud je stejná teplota vnitřní jako venkovní.
Pár dobrých rad
První radou je neumisťovat nábytek přímo u zdi. Je tak zabráněno proudění vzduchu a tím se snižuje efektivita. Musejí dýchat všechny stěny v domě. Je dobré také v průběhu větrání vypnout topení. Odkysličený nebo příliš vlhký vzduch by měl vyjít vždy ven, nikdy ho nesměrujte do ostatních místností.
Řešení
Kvalitní vyvětrání celého domu vám mohou zajistit různé druhy větracích systémů. Jedním z takových to systémů je klimatizace, která nejen upraví vzduch, v létě ho ochladí a v zimě zahřeje. Asi nejlepším řešením je řízená výměna vzduchu v nízkoenergetických domech a vytápění pomocí procesu rekuperace, kdy je přiváděný vzduch ohříván odváděným. Jedná se o ekonomickou variantu, která navíc při svém provozu nezatěžuje životní prostředí. Čemu dáte přednost už je jen na vás.