Dřevěné stropy
Na stropy je kladeno několik náročných požadavků co se týče ochrany proti hluku, požární ochrany, odolnosti proti vlhku, tepelné izolace a zejména i statické požadavky. Stropy se skládají z několika částí – nosné konstrukce, podlahové konstrukce a takzvaného „podhledu“. To je část stropu, kterou můžeme vidět, když stojíme pod ním.
Druhy dřevěných stropů
Dřevěné stropy jsou rozděleny na dvě kategorie z nichž zahrnuje jednotlivé druhy. První kategorií jsou klasické stropy mezi něž patří: trámové, povalové, kazetové a fošnové. Druhou kategorií jsou stávající stropy s krabicovými, dřevobetonovými stropy a stropy z nosníků složeného průřezu a z masivního dřeva.
Trámové stropy
Zde jsou hlavními nosníky trámy o maximální šířce 200 mm a délce 300 mm. Ty musejí být speciálně ošetřeny proti nežádoucím biologickým vlivům. Mezi čelem a stěnou je třeba vložit izolaci, která by zabraňovala pronikání vlhkosti. Nejčastěji jsou vyráběny ze smrkového nebo jedlového dřeva.
Povalové stropy
V případě povalových stropů jsou jednotlivé trámy nebo rovnou kulatiny kladeny těsně vedle sebe. Tímto spojením vzniká celistvá deska. Nevýhodou těchto stropů je velká spotřeba materiálu. Proto jsou častěji k vidění spíše u starších budov.
Kazetové stropy
Kazetové stropy se vždy používaly při náročnějších požadavcích na estetiku. Od trámových stropů se liší tím, že jsou jejich jednotlivé části snadno rozebíratelné. Plní také několik vysoce ocenitelných funkcí jako je například úprava objemu vytápěného prostoru, nebo mohou sloužit pro zachycení technických vedení. Ta se snadno skryjí v mezistropním prostoru, kde jsou i bez problémů dostupná. Další výhodou je i to, že se tyto stropy dají snadno udržovat čisté.
Zdroj: http://www.jonbutlerinc.com | Kazetový strop
Fošnové stropy
Tento druh dřevěných stropů je jeden z nejmodernějších. Vznikl na základě potřeby šetřit materiálem. Hlavníky nosníky jsou dohromady sbité fošny až 240 mm široké a maximálně 5 m dlouhé.
Krabicové stropy
Ty se vyrábějí z dutých dřevěných tvárnic. Spojením těchto tvárnic je vytvořena celistvá tuhá deska s výbornými izolačními vlastnostmi.
Stropy z nosníků složeného průřezu
Tento druh nahrazuje stropy z nosníků s masivního dřeva. Většinou se skládají z dřevěných pásnic se stěnami z vlněného plechu.
Stropy z masivního dřeva
Tyto stropy tvoří nosníky z lepeného masivního dřeva, které do sebe zapadá na drážku. Jejich nevýhodou je velká spotřeba materiálu.
Dřevobetonové stropy
Jedná se o spojení více jednotlivých druhů stropů s přidáním betonu. Jejich nevýhodami jsou vzduchová nepropustnost a nemožnost použití s nízkou energetickou náročností.