Chcete výhodnější úvěr na vaše bydlení? Refinancujte ho!
Na trhu existuje celá řada bank, které nabízejí svým klientům hypotéční úvěry. Pozor však na to, zda se jedná o hypotéku, která je vlastním bankovním produktem dané banky nebo hypotéku, kterou banka zprostředkovává za provize pro jiný bankovní ústav.
Vzhledem k tomu, že je hypotéka dlouhodobý produkt, a že většina lidí splácí dluh na svůj rodinný dům nebo byt celý život, mají banky o takovéto klienty velký zájem. Jedním z důvodů, proč banky rády refinancují je i to, že klienti, kteří dlouhodobě splácejí své závazky bez problémů u jiné banky, jsou pro ně méně rizikovými klienty, než klienti s novou hypotékou, u nichž ještě neznají jejich platební morálku.
Co si máte představit pod slovem refinancování?
Refinancování znamená splacení původního úvěru na vaši nemovitost novým hypotéčním úvěrem. Většinou se jedná o přeúvěrování vaší stávající hypotéky hypotéčním úvěrem u jiné banky. Novým úvěrem splatíte hypotéku původní a následně pak začnete splácet svůj nový, tentokráte již výhodnější hypotéční úvěr.
Proč k refinancování hypoték dochází?
Po uplynutí doby fixace se klientům bankovních ústavů mění hypotéční sazba, tedy sazba, kterou je úročena nesplacená jistina hypotéčního úvěru. Pokud se vám nově nabídnutá sazba nezamlouvá a víte, že jiné bankovní ústavy vám mohou nabídnout výhodnější podmínky, máte možnost svůj úvěr refinancovat. Výhodnější podmínky většinou spočívají v tom, že dosáhnete nižších měsíčních splátek hypotéčního úvěru než doposud nebo získáte výhodnější podmínky při jednorázovém doplacení hypotéčního úvěru nebo při provádění mimořádných hypotéčních splátek. V období, kdy dochází ke změně úrokové sazby, neplatíte bance žádné sankce za předčasné splacení úvěru. Dalšími důvody pro refinancování mohou být vysoké vedlejší poplatky spojené s vedením hypotéčního účtu, nebo to že nejste spokojeni se službami, které vaše stávající banka nabízí, že chcete prodloužit dobu splatnosti hypotéky a tím si ponížit hypotéční měsíční splátky, nebo jednoduše to, že změníte bankovní ústav, ve kterém máte svůj soukromý účet a tak požadujete i převod hypotéky k této bance. Kromě těchto důvodů někteří majitelé rodinných domů refinancují své úvěry i proto, že potřebují půjčit vyšší částku než je dosavadní hypotéka a stávající banka jim už další finance půjčit nechce.
Kdy lze hypotéku refinancovat?
V podstatě kdykoliv, avšak pro vás je vždy nejvýhodnější to období, kdy vám končí fixace úrokové sazby. Refinancování hypotéky mimo tuto dobu by vám přineslo zvýšené náklady v podobě sankcí za předčasné splacení hypotéky a následně už by se vám refinancování nevyplatilo.
Zdroj: www.bureaubuitenland.com | Refinancování hypotéky
Jakou banku si však vybrat?
Na internetu existuje celá řada srovnávačů hypoték, do nichž si jednoduše zadáte údaje o vaší hypotéce a okamžitě získáte nabídky všech bank. Následně už je jen na vás, který bankovní ústav si vyberete a se kterými hypotéčními specialisty si domluvíte schůzku na projednání podrobností vašeho refinancování. Vždy máte na výběr dvě možnosti. Buď se pokusíte stávající banku „usmlouvat“ na výhodnější podmínky nebo se rozhodnete ze stávající banky odejít a uzavřít si hypotéku u jiné.
Úroková sazba není jediným parametrem, na který se musíte dívat!
Vzhledem k tomu, že se v současné době bankovní ústavy předhánějí a snaží se získat klienty na svou stranu, je zapotřebí důkladně zhodnotit nabídky všech. Nedívejte se jen na úrokovou sazbu, kterou vám nová banka nabídne, porovnávat musíte i skryté poplatky, které s hypotékou souvisejí a to jsou například poplatky spojené s vedením hypotéčního účtu, poplatky, které budete muset zaplatit za schválení nové hypotéky, poplatky spojené se zaplacením původní hypotéky, pokud refinancujete mimo období, ve kterém můžete zdarma hypotéku doplatit.
Stejně tak je zapotřebí vědět, co bude vyřízení nové hypotéky obnášet, zda budete muset zaplatit nový odhad nemovitosti nebo vám postačí ten původní, zda budete muset dokládat znovu příjem od zaměstnavatele nebo daňové přiznání s razítkem finančního úřadu žadatele o hypotéku, výpis z katastru nemovitostí, případně jiné další potřebné doklady.
Většina bank se však snaží novým klientům při refinancování odpustit veškeré vstupní poplatky a ušetřit klienty administrativy spojené s novým vyřizováním hypotéčního úvěru.