Rekonstrukce rodinného domu
Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Popřípadě o přístavbu nových místností či dalšího podlaží.
Začínáme
Na začátku rekonstrukce by měl být definován její záměr. Může se jednat o rekonstrukci ze dvou důvodů – praktického a estetického. Oba také mohou splynout dohromady – spojení příjemného s užitečným. Hlavním důvodem rekonstrukcí se stala úspora energií. Proto se investuje zejména do zateplování výměny starých oken i dveří. Dalším důvodem je také snaha o zvětšení životního prostoru a zvýšení komfortu. Ustanovením záměru nám vyplyne rozsah rekonstrukce, její časová náročnost a celkový finanční odhad.
Průběh rekonstrukce
Nejlepší je pustit se do kompletní rekonstrukce a udělat vše najednou – pokud je to třeba. Postupná, rozdělená na etapy je dražší a mnohem komplikovanější, i když se to tak na první pohled nemusí zdát. V případě rozsáhlé rekonstrukce je dobré si zařídit pobyt někde jinde. V domě s probíhajícími stavebními pracemi velkého rozsahu na vás může čekat jen nepohodlí a spousta omezení. I možnosti přechodného ubytování na jiném místě mají vliv na to, jak přizpůsobit rozsáhlost a délku stavebních prací.
Rekonstrukce svépomocí nebo s odborníky
Rekonstrukce svépomocí je finančně o něco méně náročná. Hrozí zde však riziko nekvalitního provedení práce (pokud sami nejste odborníky). Náprava chyb by se mohla nepříjemně prodražit. Nejideálnějším způsobem jak začít, je nechat si svůj projekt vypracovat odborníky a na stavební práce si najít firmu. V tom případě je ale na místě objednat také nezávislý stavební dozor, který celou stavbu sleduje a upozorňuje na možné problémy nebo špatné technické řešení. Mnohdy vás cena za stavební dozor vyjde daleko laciněji než následné opravy. Dbejte také na to abyste při výběru stavební firmy vybrali tu s kvalitními referencemi.
Zdroj: http://rosinalee.blogspot.cz | Malá rekonstrukce rodinného domu – svépomocí
Stavební povolení
Rekonstrukci je vždy třeba alespoň ohlásit stavebnímu úřadu. Pokud půjde o rozsáhlejší úpravy, kde budete muset například zasahovat do nosných konstrukcí, je nutné si podat žádost o stavební povolení.
Cena
Záleží nejen na rozsahu prací, ale i na použitých materiálech. Kompletní rekonstrukce rodinného domu se může vyšplhat i na milion a více. Drobnější na několik set tisíc. S financováním projektu vám může pomoci hypotéka, stavební spoření nebo překlenovací úvěr.
Rekonstrukce domu na nízkoenergetický
Není problémem vytvořit ze starší stavby dům, odpovídající standardům dnešních nízkoenergetických staveb. Stačí k tomu pár důležitých opatření. „Předělávka“ starého domu vás pak může vyjít levněji než koupě nového. Nízkoenergetické domy mají své hlavní přednosti v dokonalé izolaci. Mají o něco větší tloušťku stěn, než klasické novostavby, s kvalitním izolačním materiálem. K takovým domům, patří i kvalitní okna, nejlépe s trojskly, vynikajícím těsněním, aby nedocházelo k úniku tepla. Výměna vzduchu je v úsporných domech zajištěna nuceným větráním, které musíme mít i zde. Kromě toho zde dochází k takzvané „rekuperaci“, kdy je teplo z odpadního vzduchu předáno do vzduchu čerstvého. Navíc jsou filtrovány škodlivé látky, přicházející z venku a v domě tak vzniká zdravé klima. Kromě zateplení obvodových stěn, je nutné zateplit i střechu, půdu, sklep i podlahy. A aby vše bylo dovedeno k dokonalosti, vymění se celý vytápěcí systém, za nový, modernější a mnohem úspornější.
Rekonstrukce může být sice levnější, ale stejně jako stavba nového domu vyžaduje čas a trpělivost.