Malování pokojů zvládnete sami. Stačí vědět, jak na to!
Nejprve si musíte zvolit barevný odstín
Nejprve je zapotřebí zauvažovat o tom, jakou barvu do svého interiéru zvolíte. Vybírejte nejen podle vašeho vkusu a toho, do jakých odstínů chcete interiér následně ladit. Zamyslet byste se měli i nad tím, jak která barva působí na psychiku člověka. Studené barvy, jako je modrá, zelená nebo fialová působí na člověka uklidňujícím dojmem. Většinou se hodí do dětských pokojů nebo ložnic. Teplé barvy, jako je žlutá, červená nebo oranžová jsou barvy vhodné do místností typu obývací pokoj, jídelna nebo kuchyně. Zatímco teplá hnědá barva se hodí spíše do obývacího pokoje nebo předsíně. Neutrální barvy dokážou váš interiér velmi dekorativně vyzdobit. Bílá je symbolem čistoty, šedá skvěle doplňuje ostatní barvy, černá je pak symbolem elegance. Je tedy jen na vás, jaké barvy do které místnosti ve vašem rodinném domu zvolíte.
Před malováním vyrazte na nákup
Další věc, kterou byste měli před začátkem bílení / malování pokojů zařídit, je nakoupit všechny potřebné pomůcky. Na co byste tedy neměli zapomenout? Na kvalitní barvu, štětce, válečky, nástavec na váleček (tyč), nádobu na barvu, mřížku na otření barvy, dále pak na fólii na zakrytí nábytku, fólii na podlahu, pásku na olepení podlahových lišt a nějaké úklidové prostředky a hadry, které budete potřebovat ihned po vymalování.
Pokud máte zdi rovné, bez viditelných vad, mělo by to být vše, co budete potřebovat. Pokud však potřebujete stěny před bílením ještě přebrousit, vyspárovat, zasádrovat nebo jinak upravit, kupte si ještě brusný papír, sádru a hladítko k uhlazení sádry.
Zdroj: topcultured.com | Malířské potřeby
Jak správně malovat / bílit?
Pokud máte vše nakoupené, máte zakrytý nábytek, opravené stěny a připraven správný odstín barvy, můžete se konečně pustit do samotného malování. Snažte se dodržovat správný postup, to je malování od hran, rohů, míst kolem oken, zásuvek, parapetů, topení, atd. Následně pak začněte od stropů směrem dolů. Nikdy nekombinujte dva nástroje na malování (váleček, štětka, polštářky, stříkací pistole…). Každý z nich zanechává na stěně jinou stopu a vy byste mohli být následně zklamání výsledkem malování. Snažte se malovat ve svislých pruzích, tak, aby se vrstvy nepatrně překrývaly. První vrstva nátěru by měla být řidší, druhá pak hustší, aby byl nátěr kvalitní. Mezi jednotlivými vrstvami dodržujte doporučené časové odstupy, aby každá z nich dostatečně zaschla. Malování opakujte tolikrát, kolikrát je třeba, tedy do té doby, než budete s výsledkem malování zcela spokojeni. Většinou se doporučují dva až tři nátěry. Počet nátěrů závisí na tom, jak dobře která barva kryje. Čím tmavší barva, tím vícekrát bude zapotřebí danou stěnu natřít.
Stěny lze vyzdobit i jinak než malováním
Kromě klasického bílení nebo malování určitých stěn nebo celého pokoje jednou barvou je možno vyzdobit vaše stěny například batikováním, benátským štukem nebo žilkováním. Pokud se do malování pouštět nechcete, zauvažujte o pořízení tapet. I touto metodou je možno oživit vaše zdi v rodinném domě.