S foukanou izolací zateplíte rychle a důkladně
Co je foukaná izolace?
Foukaná izolace je společný název pro takové tepelné izolace domů, kdy se tepelně izolační materiál fouká pomocí vzduchu do zateplovaného prostoru. Tyto izolace jsou dodávané ve formě vloček nebo granulí. Pomocí strojního zařízení, které bývá umístěno na nákladním autě, se granule či vločky foukají do požadovaného místa. Tímto způsobem se vytvoří souvislá vrstva izolace, které nemá žádné přerušení či spoje, kde by mohly vznikat tepelné mosty.
Druhy foukané izolace
Foukané izolace mohou být vyrobeny z minerální čedičové vlny, které se také říká kamenná vlna nebo magma. Dále se vyrábí ze skleněných vláken, což je takzvaná skelná vata anebo z odpadového papíru. Tato možnost je velmi ekologická a spočívá v mechanickém rozemletí starého papíru, ke kterému se přidávají různé chemické přísady. Izolace vyrobená tímto způsobem se nazývá celulózová izolace.
Všechny zmíněné izolace mají podobné tepelně izolační vlastnosti, liší se ale vlastnostmi fyzikálními – mají různou hmotnost, odlišnou protipožární odolnost, nebo také různou odolnost proti vlhkosti. Tepelně izolační vlastnosti foukaných izolací jsou vynikající, součinitel tepelné vodivosti λ se pohybuje v rozmezí 0,033 – 0, 044 W/mK v závislosti na typu foukané izolace a způsobu její aplikace.
Zdroj: http://atticinsulationhouston.com | Zateplení pěnovou stěnou
Jak se foukaná izolace aplikuje?
Izolace se aplikuje přímo do dutiny stropu, případně na volnou plochu. Realizace trvá jen několik hodin podle velikosti zateplované plochy. Výška izolace je podle normy obvykle 15 až 30 cm. U nízkoenergetických domů se často aplikuje až do výšku 40 cm.
Výhodou foukané izolace je především to, že zamezuje vzniku tepelných mostů, protože se díky tlaku foukaného vzduchu dostane do všech mezer a škvír. U foukaných izolací také odpadá vznik různých odřezků a zbytků, lze ji aplikovat bez ohledu na počasí a u rekonstrukcí není nutná náročná demontáž.