Zasíťování pozemku
Pokud by totiž v blízkosti vašeho nově postaveného rodinného domu nebyla možnost připojit se na tyto inženýrské sítě, mohla by se stavba vašeho domu ve finále značně prodražit. V takovém případě by bylo lepší zauvažovat o koupi jiného pozemku, tedy pozemku, na jehož hranici se již inženýrské sítě nácházejí.
Stav přípojek ověřte ještě před podpisem kupní smlouvy na pozemek
Inženýrské sítě slouží k přivádění energie do vašeho rodinného domu, proto je velmi podstatné, abyste se při výběru lokality, tvaru a velikosti pozemku zaměřili také na to, zda se na ně budete moci napojit, a jak daleko od hranice vašeho budoucího pozemku se tyto inženýrské sítě nacházejí. Zeptat se můžete buď na stavebním úřadu, nebo u sousedů, kteří již danou lokalitu obývají. Ceny inženýrských sítí se pohybují v deseti až stotisícových částkách. Výše ceny samozřejmě závisí na tom, jak daleko se má elektrika, voda, plyn, telefonní přípojka nebo kanalizace přivádět, tedy dle délky výkopu, dle charakteru půdy a dle množství použitého materiálu.
Pokud budete v lokalitě stavět sami, investice půjde jen za vámi. Pokud však v dané lokalitě staví najednou více stavebníků, pokuste se na realizaci inženýrských sítí podílet společně. Zasíťování pozemku vás vyjde levněji. Zhotovení přípojek se provádí buď před zhotovením vnitřních rozvodů, nebo až po jejich dokončení.
Zdroj: haciendablog.wordpress.com | Vodovodní přípojka
Co však realizaci přípojek předchází?
Vše začíná u projektové dokumentace. Projektová dokumentace pro přípojky podléhá stavebnímu povolení od příslušného stavebního úřadu. Projektant vytvoří na základě podkladů projektovou dokumentaci k dané přípojce. Přípojky, na které se chce stavebník napojit, musí být řádně zkolaudovány a zprovozněny. Následně musí stavebník za správcem příslušných inženýrských sítí. Zde si vyžádá vyjádření k navrženému projektu a souhlas k technickému řešení přípojky. Kromě souhlasu od distributora energie je zapotřebí získat i souhlas všech vlastníků, kterých se realizace přípojek dotkne.
Pokud již máte k dispozici schválenou projektovou dokumentaci, vyjádření distributora energie a stavební souhlas, je možné přistoupit k vlastní realizaci přípojek.
Zdravím,
všiml jsem si domů jako moduly, je nutné k nim mít stavební povolení?
https://www.ekomodular.cz/katalog/jednomodul/