Výběr pozemku pro stavbu domu
Zájemce o pozemek se musí rozhodnout nejen na základě finančních možností, ale i podle dalších okolností, jako je například místo jeho pracoviště nebo školy.
Cena
Nejspíš první věcí, kterou se většina řídí, je cena pozemku. Dražší pozemky bývají ve městech, která skýtají mnoho výhod. Ale vyšší cena nemusí slibovat vysokou kvalitu. Jestliže si například koupíte pozemek, na kterém je potřeba provést terénní úpravy, může vás tato investice stát skoro více než samotná stavba domu. Proto si raději vybírejte rovinatý pozemek, do kterého prakticky nebudete muset investovat nic navíc.
Lokalita
Další z hlavních okolností je lokalita pozemku. Pro ty co mají rádi klid a samotu se nabízí nějaký pěkný levný pozemek na kraji města nebo v malé obci. Velkou výhodou je mít v těchto oblastech vlastní dopravní prostředek. Získáte tak nezávislost na veřejné dopravě a zpříjemní se vám tak každodenní cesta do zaměstnání nebo do školy. Oproti tomu město nabízí výhody lepší veřejné dopravy a snadné dostupnosti různých služeb. Při koupi pozemku ve městě je však lepší si pohlídat územní plán. Z něho se můžete dozvědět, zda vám za pár let kolem domu nepovede rušná dálnice nebo vedle vás nebude stát průmyslová zóna. Tyto užitečné informace vám výběr správného pozemku mohou usnadnit.
Zdroj: Stavba-domu.cz | Vhodný stavební pozemek pro rodinný dům
Vlastnosti mikrolokality
Vybírejte pozemek i podle druhu podloží. Nekupujte pozemky v navážce, se zasypanými vyhloubeninami a podobně. Nevhodné jsou také ty, které mají vysokou hladinu spodních vod. Nejkvalitnější jsou pozemky v mírném svahu nebo vysoko položené nad okolní krajinou.
Ekologická hlediska
Ekologická hlediska určují kvalitu vašeho bydlení. Nejdůležitější je kvalitní ovzduší. Proto vybírejte pozemky v blízkosti lesů, které přirozeně eliminují výskyt škodlivých látek a udržují správnou vlhkost vzduchu. Vliv na kvalitu života má i hluk. Železniční nebo automobilová doprava poblíž v těsné blízkosti vašeho domu dokáže bydlení pěkně znepříjemnit.
Velikost a tvar
Malé pozemky zhruba od 300 do 400m2 jsou vhodné pro výstavbu řadových domků, které jsou prostorově nenáročné. Pro samostatný rodinný dům je vhodnější pozemek o rozloze nejméně 400m2. Na pozemky s velikostí od 800 do 1000m2 se hodí rodinné domy s velkým příslušenstvím, jako jsou například bazény nebo dětská pískoviště. Ideální tvar pozemku je obdélníkový.
Výběr pozemku je velice závažným rozhodnutím, proto byste měli zvážit, zda si nenecháte poradit od odborníků. Na hotovém domě se dají provést úpravy vcelku bez problémů. Na pozemku, na kterém je již stojící dům, by byly úpravy náročné a velmi nákladné.