Pojištění stavby stručně a jasně
Rozdíl mezi stavbou a hotovou nemovitostí
Navzdory faktu, že riziko vzniku pojistné události je při výstavbě rodinného domu větší než při jeho běžném užívání, většina českých pojišťoven poskytuje ke smlouvě na rozestavěné budovy pro bydlení výraznou slevu. Výše speciální srážky z měsíčního poplatku pojištění nemovitosti se průměrně pohybuje okolo 30% v závislosti na poskytovateli. Tuto slevu může majitel nemovitosti uplatňovat do vydání kolaudačního rozhodnutí.
Rozsah krytí
Jelikož nabídka na trhu takových pojistek je v současnosti velmi široká, zájemce by se měl primárně zaměřit na parametry pojistné smlouvy. Vždy vyžadujte vypsání všech přírodních živlů a katastrof, které mohou vaši rozestavěnou nemovitost ohrozit, i když to může v některých případech znít až komicky: požár, výbuch, úder blesku, pád letadla, stromu nebo stožáru, vichřice, zemětřesení, sesuv půdy nebo laviny, zřícení skal nebo zeminy, tíha sněhu nebo námraza, voda z vodovodních nebo kanalizačních potrubí.
Zdroj: www.palavralivre.com.br | Pojištění stavby
K výčtu přírodních nebezpečenství patří ještě rizika způsobená nárazem vozidla, kouřem, nadzvukovou vlnou, zkratem nebo přepětím a náhodným rozbitím skla. Pokud do vaší stavby již instalujete vnitřní vybavení typu kuchyňské linky či plynového kotle, nezapomeňte na pojištění majetku.
Rozšíření smlouvy
Bohužel v České republice nejsou přírodní živly tím největší nebezpečím pro váš majetek. Rozestavěné nemovitosti bývají až příliš často terčem nájezdů zlodějů, kteří využívají slabé zabezpečení staveniště a hledají cokoli, co by se dalo zpeněžit. Pro tyto případy existuje možnost doplňkových připojištění proti odcizení a vandalismu (včetně sprejerství). Tyto přidružené produkty nejsou příliš finančně nákladné (několik stovek korun za rok k běžnému pojištění nemovitosti) a mohou zmírnit škody, proti kterým je obtížné se bránit.
PR článek, 3.7.2013, http://www.csobpoj.cz