Výhody stavebního spoření
Stavební spoření je tu od toho, abyste si usnadnili cestu k pořízení bydlení. Poskytuje mnohem výhodnější úrokovou sazbu, než je tomu u jiných typů spořících účtů. Splněním určitých podmínek máte nárok také na každoroční státní příspěvek.
Výhody zřízení stavebního spoření
Jednou z hlavních výhod je výše zmíněná nízká úroková sazba. Uzavřením smlouvy o stavebním spoření se vám otevírají možnosti získání výhodného úvěru ze stavebního spoření nebo úvěru překlenovacího. Navíc můžete získat každoroční státní podporu, která činí 15% z naspořené částky (maximálně lze dosáhnout 2000 korun). Podmínkou je, že z účtu nebudete nic vybírat po dobu šesti let. To platí pro smlouvy uzavřené po 1.lednu 2004. Dříve stačilo počkat pět let, abyste nepřišli o výhodu státní podpory. Další výhodou je i to, že úroky, které získáte v průběhu let, jsou osvobozeny od daní z příjmu.
Jak si zřídit stavební spoření
- Stavební spoření si můžete sjednat u jedné s pěti stavebních spořitelen:
- Českomoravská stavební spořitelna
- Modrá pyramida, stavební spořitelna
- Raiffeisen stavební spořitelna
- Stavební spořitelna České spořitelny
- Wüstenrot stavební spořitelna
Zdroj: http://www.quickenloans.com/blog/saving-for-a-house | Stavební spoření
Na některé z poboček vybrané spořitelny uzavřete smlouvu na cílovou částku, kterou byste si chtěli naspořit. Uzavření smlouvy je zpoplatněno. Poté začnete ukládat danou částku, kterou máte uvedenu ve smlouvě. Je jedno, zda na váš spořící účet dáte něco každý měsíc nebo jednou za půl roku. Doba spoření začíná dnem uzavření smlouvy a končí dnem, kdy vám bude vyplacen úvěr nebo vybráním cílové částky. Nejdříve však po uplynutí dvou let.
Další možnosti
Pokud potřebujete peníze vybrat dříve, můžete jako klient dané stavební spořitelny využít úvěru ze stavebního spoření. Maximální výše úvěru se rovná rozdílu mezi dohodnutou cílovou částkou a aktuálním zůstatku na vašem spořícím účtu. Jestli jste již dosáhli cílové částky a peníze jste nevybírali po dobu šesti let, můžete nejdřív využívat naspořených peněz, až poté je možné sjednat úvěr. O úvěr nemůžete žádat v případě, že jste naspořili více, než byla daná cílová částka. Máte také možnost dojednat si zvýšení cílové částky.
Ukončení smlouvy
Smlouva o stavebním spoření je vždy uzavírána na dobu neurčitou. Rozhodně nekončí automaticky po uplynutí šestileté lhůty, kdy máte možnost využívání státní podpory. I poté je možné stále spořit, dokud nepřekročíte smluvenou cílovou částku. Smlouvu můžete bez problémů vypovědět. Ekonomicky nevýhodné by pro vás bylo dřívější vypovězení smlouvy. Přišli byste tak o státní podporu a navíc byste za předčasnou výpověď platili spořitelně zbytečné poplatky. Proto stojí za uvážení, zda je opravdu nutné si vybírat peníze dříve.