Zařizování bydlení podle Feng-šuej I.
Celé učení se opírá o energii čchi. Ta ke svému pozitivnímu působení potřebuje volně proudit prostorem bez jakýchkoli překážek. Za umožnění bezproblémového proudění prostorem nás čchi obdaruje vitalitou, zdravím a zlepšením všech oblastí našeho života od mezilidských vztahů až po finance.
Hlavní je mít pořádek
Prvním krokem k uspořádání domácnosti podle feng-šuej by mělo být zlikvidování veškerého nepořádku. Kromě toho, co je všude kolem, a každý si ho všimne na první pohled, by měly být vyprázdněny veškeré zásuvky, skříně i jiná úložiště skrývající nepotřebné věci. K bezproblémovému toku pozitivní energie je však zapotřebí i „emocionální“ pořádek. To znamená, že je nutné se zbavit všech fotografií lidí z vaší minulosti, darů od osob, které vám nějakým způsobem ublížily a podobně. Jedná se i o dary, které se vám prostě jen nelíbí, ale nikam je neschováte, abyste neurazili. Emocionální nepořádek by zbytečně vytvářel negativní energii.
Další kroky
Jakmile je vše dáno do pořádku, rozdělme si domácnost na několik hlavních částí a postupně je uspořádejme podle feng-šuej.
Zdroj: Stavba-domu.cz | Interiér podle feng-šuej
Dveře
To je to první, co uvidí váš přicházející host. K volnému proudění energie je důležité mít čistou zametenou cestu a vše okolo ní musí být stále udržované. Naproti hlavním dveřím nesmí být pouliční lampa nebo strom. To by komplikovalo proudění čchi. Ostatní dveře v domě musejí být v pefrektním stavu – to znamená, že nebudou vrzat ani drhnout. To by způsobovalo starosti.
Okna
Okna jsou dalším důležitým prvkem. Stejně jako u dveří, ani u nich by neměla stát žádná překážka, zabraňující toku energie čchi. K této komplikaci může dopomoci i příliš malý počet oken nebo celodenně zatažené závěsy. Naopak v noci je lepší okna zakrýt, výhled do noci by vám do domu přitáhl smůlu.
Osvětlení
Nejvhodnějším osvětlením domácnosti je podle feng-šuej tlumené. Vyhýbejte se tedy ostrému světlu a obnaženým žárovkám.
Schodiště
Nezapomínejme ani přizpůsobení schodiště. Nejideálnější je schodiště zahnuté, co nejdále od vchodových dveří bez otvorů mezi schody.
Výběr materiálů
Záleží i na materiálech, ze kterých je vyrobeno naše vybavení domácnosti. Ovlivňuje jak fyzické tak i duševní zdraví a tok energie čchi. Tvrdé a lesklé materiály tok čchi zrychlují a matné, tmavé a měkké ji naopak zpomalují. Některé materiály mohou po čase způsobovat alergie. Opatrní při výběru bychom měli být zejména kvůli dětem. Nejvhodnějšími materiály jsou přírodní – dřevo, ratan nebo bambus. Nejméně bychom měli používat předměty z plastu. Ty mohou vypouštět škodlivé výpary.
Přečtěte si i další články na téma „FENG-ŠUEJ“: