NAVIGACE
Jak vybrat automatickou pračku? Interiér Ostatní 

Jak vybrat automatickou pračku?

Dnes již nikdo při koupi nové pračky neuvažuje o jiné, než automatické. Její výhody přesvědčí každého, kdo někdy zkusil prát prádlo s nutností ručního máchání. Automatické pračky vyperou prádlo kvalitně a nás nebudou bolet záda, ani u praní nestrávíme zbytečně mnoho času. V obchodech naleznete mnoho druhů praček a na vás je výběr takové, která bude vaší domácnosti vyhovovat.

Co ovlivňuje výběr pračky?

Množství členů domácnosti

Pro jednoho člověka postačí zpravidla pračka, která vypere v jednom cyklu 3-4 kg prádla. Dva lidé již využijí pračku s kapacitou 5 kg. Vícečlenné domácnosti upotřebí pračku s kapacitou od 6 do 12 kg / suchého špinavého prádla/.

Prostor pro pračku a její velikost

Minimální prostor je 32-40 x 60 x 85cm. Tento prostor stačí pro takzvané slim pračky, které se tak vejdou i do malé kuchyně, či koupelny. Běžná velikost automatické pračky je 60 x60 x 85 cm/šířka, hloubka. výška/. Ideální je mít pračku v samostatné místnosti, ale vzhled, velikost i přijatelná hlučnost snese umístění pračky i v obytné části bytu. Zvolit lze pračku s předním, či vrchním plněním. Obojí má své výhody i zastánce. Pračka s předním plněním potřebuje více prostoru, ale těžké mokré prádlo se z ní vytahuje snáze. Pračka může stát samostatně, nebo být vestavěná (integrovaná) do kuchyňské sestavy. Bude mít stejná dvířka jako ostatní části linky.

jak-vybrat-automatickou-pracku-I

Zdroj: http://www.clickbd.com | Automatická pračka

 

Spotřeba vody a energie

Výrobci praček se snaží vyhovět dnešním požadavkům na snížení spotřeby vody a energie. Tyto ukazatele naleznete na energetickém štítku, který má každá pračka. Kromě toho zde naleznete i údaje o hlučnosti pračky, účinnosti praní (kvalitě praní), počtu otáček odstřeďování, kapacitu plnění.

  • Energetická třída je označována písmeny od A++ po G, čili od nejmenší po největší spotřebu. Zpravidla e spotřeba energie automatických praček pohybuje v rozmezí 0,75-1 kWh na jeden prací cyklus. Pračky s nižší spotřebou jsou při nákupu dražší, ale brzy se vám tato cena vrátí v nižších platbách za spotřebovanou energii.
  • Množství vody spotřebované na jeden prací cyklus se pohybuje v rozmezí 40-90 litrů na jeden prací cyklus, ale je důležité tento údaj porovnat s množstvím vypraného prádla. Inteligentní pračky vyhodnotí množství prádla a podle toho zvolí i množství vody nutné k praní.

Odstřeďování

 Počet otáček za minutu ovlivňuje zbytkové množství vody v prádle po ukončeném praní. Čím více otáček, tím méně je prádlo mokré, lépe se s ním manipuluje, dříve uschne a v sušičce spotřebuje méně energie. Pro běžné sušení stačí 1000-1200 otáček, pro sušení prádla v sušičce je vhodné 1500-1800 otáček.

Četnost praní

Budete-li prát častěji, je vhodné zvážit, zda se vám nevyplatí koupit si pračku s větší kapacitou náplně a tím ušetřit za vodu i energii, neboť spotřeba vody a energie při vyšší náplni je menší než při dvou cyklech v v pračce s menší kapacitou.

Počet programů a funkcí

Výrobci praček nám neustále nabízejí pračky s čím dál tím větším množstvím programů, aby nás nalákali ke koupi právě jejich spotřebiče. Ale ruku na srdce, využijete je všechny? Je to stejné jako u mobilu. Používáte jen několik funkcí a ty ostatní jen zbytečně zaplatíte. Věřte, že úplně postačí 6-8 programů.

Způsob obsluhy

  • Mechanické ovládání pomocí otáčecího knoflíku.
  • Ovládání digitální. Je to modernější způsob. Praní si naprogramujete a na displeji vidíte časový průběh praní.

Cena pračky 

Můžete ji pořídit již za 6000 korun.  V internetových prodejnách koupíte pračky levněji, než v obchodě kamenném. Pokud ještě dokážete počkat a využít nějakou akční slevu, můžete si pořídit pračku podle svých představ podstatně levněji.

Možnost kombinace pračky se sušičkou

Můžete si pořídit samotnou pračku, nebo pračku, ke které si dokoupíte sušičku, nebo pračku kombinovanou se sušičkou. Každá varianta má své výhody. Pokud máte dostatečně velký prostor na sušení prádla, sušičku nejspíš nevyužijete.

Dostupnost servisu

Čím kratší vzdálenost, tím lépe.

Na závěr vám přeji krásné a spokojené vybírání vašeho důležitého pomocníka do domácnosti.

Přečtěte si i další články na téma „PRAČKY“

Prací prostředky – prášek nebo gel?

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE