Jak co nejvíce ušetřit za vodu?
První na řadě je nutné si projít důležitá opatření. Na prvním místě je rozhodně výměna kohoutků za pákovou baterii. Pokud jste ovšem spokojeni s tím, co máte, je třeba kohoutky pravidelně udržovat. Kapající a špatně utažené k úspoře vody moc nepomohou. Dalším skvělým úsporným opatřením jsou takzvané „perlátory“. Ty vhánějí do vody vzduch, který zesílí její proud, tím se jí spotřebuje méně. Do sprchy je možné si namontovat regulátor průtoku, který je také schopen snížit spotřebu vody. I splachování může být úsporné za pomoci tlačítka, které zastaví tekoucí vodu.
Běžná hygiena
Při sprchování se spotřebuje méně vody, než při koupání. Na napuštěnou vanu spotřebujete 150 až 200 litrů vody. V případě sprchy je to zhruba 50 až 80 litrů. Koupání jen dvakrát třikrát týdně vám ušetří velké množství vody. Při čištění zubů nebo holení je zbytečné mít zapnutou vodu. Pokud vám vadí znovu nastavovat požadovanou teplotu, pořiďte si pákovou baterii. Ta ji dokáže zachovat i po vypnutí. Termostatické baterie jsou dokonce nastaveny už tak, aby automaticky míchaly studenou vodu s teplou. S nimi je možné ušetřit až 50% vody. K čištění zubů stačí navíc používat jen kelímek s vodou na vypláchnutí úst. Můžete tak ušetřit až 7 litrů vody.
Zdroj: http://cdn12.grohe.com | Sprchování je levnější než koupel
Péče o domácnost a zahradu
Pokud je to možné, zalévejte květiny dešťovou vodou, kterou můžete „nachytat“ například z kyblíků na zahrádce. Na trhu můžete sehnat dokonce i nástěnné sudy, které jsou schopny pojmout přes 200 litrů vody. Speciálním kohoutkem se pak dá přečerpat, kam potřebujete. Rozhodně nepoužívejte vodu na splachování jídla či nedopalků do WC. Vyhazujte je do koše. Místo ručního mytí nádobí je lepší používat myčku. V případě ručního mytí nádobí, nenechávejte téct vodu po celou dobu. Ta stačí jen na opláchnutí. Pokud je to možné nastavte u myčky mytí nádobí bez předmývání, stejně tak i u pračky, perte bez předpírky. Využívejte maximální kapacitu pračky. U některých je možné nastavit program jen na poloviční množství prádla.
Uvedená úsporná opatření rozhodně nejsou drahá (například regulátor do sprchy stojí něco málo přes 200 Kč.). Omezování „zbytečného plýtvání“ v podobě výměny plné vany za sprchu také nemusí být nutně nepříjemné. Nemusíte si přeci plnou vanu úplně odpustit. Nakonec vás potěší to, kolik desítek litrů vody za rok ušetříte. A ve většině případů to bude jen díky maličkostem a opatřením, za které nebudete muset nic zaplatit.